تبلیغات
مطالعات اجتماعی - تجربیات دبیران علوم اجتماعی
 
مطالعات اجتماعی
درباره وبلاگ


با سلام به شما بازدید کننده گرامی بنده امیر رخشان نیا دبیر درس مطالعات اجتماعی هستم لطفا با نظرات ارزنده خود ما را در ارتقاء و بهبود کارمان یاریمان فرمایید.

مدیر وبلاگ : رخشان نیا
نویسندگان
شنبه 18 بهمن 1393 :: نویسنده : رخشان نیا

آموزگاران و معلمان، سرمایه های یک کشور هستند و تاثیر مستقیمی در روند پیشرفت علمی اخلاقی یک کشور در نسلهای آینده را دارند . پس باید از تجربیاتشان برای معلمان بعدی نیز استفاده شوند تا روز به روز به اهداف نزدیک تر شویم.

دبیران علوم اجتماعی ، مباحثی که در کلاس و دانشگاهای مطرح میکنند،در روابط اجتماعی یک کشور بسیار موثر است.آموزش مهارتهای اجتماعی


از آنجائی که بسیاری از رنجشها، اضطرابها و خشم های ما ناشی از روابطمان با دیگران است به نظر می رسد که آموزش مهارتهای اجتماعی می تواند زمینه ساز زندگی توام با رضایت باشد.

اطلاعاتی به شما می دهیم، به نمونه هایی اشاره می کنیم و آنگاه روشهایی را به شما معرفی می کنیم که با رعایت آنها امید آن است که احساس رضایت بیشتری از خود و زندگیتان داشته باشید. از آنجائی که بسیاری از رنجشها، اضطرابها و خشم های ما ناشی از روابطمان با دیگران است به نظر می رسد که آموزش مهارتهای اجتماعی می تواند زمینه ساز زندگی توام با رضایت باشد.

هدف از آموزش مهارتهای اجتماعی :


فرد بتواند رفتار، افکار و احساسات خود را بشناسد و شیوه هایی را پیاده کند که باعث راحت تر شدن برقراری ارتباط با دیگران شود.

مهارتهای اجتماعی شامل :

با توجه به گستردگی موضوع، آموزش را از اجزاء مهارت شروع می کنیم، به کار بردن هر یک از این مهارت ها مقدمه یک ارتباط خوب و رضایتمند است.

الف) رفتارهای غیرکلامی:

آگاهی از جنبه های غیرکلامی ارتباط به ما کمک می کند تا در تفسیر نشانه ها مهارت بیشتری پیدا کنیم و برداشتهای دیگران را بهتر کنترل کنیم. برخی از رفتارهای غیرکلامی عبارتند از:

۱) ارتباط جسمی :

تماس مودبانه بخصوص دست دادن این پیام را می رساند که تاکید ما بر رابطه با فرد مخاطب است نه بر تفاوتهایی که با او داریم و این موجب می شود که طرفین گفتگو احساس برابری کنند و احساس نکنند که از موقعیت پائین تری نسبت به شخص مقابلشان برخوردارند.

۲) ارتباط چشمی:

برقراری ارتباط چشمی گاهی برای شروع ارتباط ضروری است. این رفتار در هنگام گفتگو می تواند نشانه توجه، علاقه و درگیری باشد. در حین گفتگو اگر مستقیما به چشمان کسی که با او حرف می زنید نگاه کنید، می توانید صمیمی بودن خود را به او انتقال دهید اما اگر هنگام گفتگو با اشخاص به جای دیگر خیره شوید نامطمئن بودن خود را القاء کرده اید و اگر بیش از اندازه به چشمان او نگاه کنید احتمالا احساس بدی پیدا می کند و به این نتیجه می رسد که او را زیر حمله قرار داده اید. نگاه کردن بی وقفه به چشمان مخاطب نه درست است و نه ضرورت دارد. وقتی با دیگران حرف می زنید به حالتهای نگاه های خود دقت کنید و بکوشید که به تدریج از نگاه های خود استفاده بهتری کنید.نگاه کردن آرام و پیوسته، و گاه برگرفتن این نگاه به گفتگو حالت مشخص تر و دوستانه تری می دهد و بر صمیمیت و احترام و صراحت سخن می افزاید. به طور کلی عدم ارتباط چشمی باعث تضعیف یا قطع سریع ارتباط می شود.

۳) حالت بدن:

به هنگام گفتگوی اشخاص با یکدیگر به طرز ایستادن و نشستن آنها دقیق شوید. بسیاری از اشخاص در هنگام صحبت با مخاطب خود بدنشان را از او دور می کنند و اشخاصی که با حالت نشسته با هم حرف می زنند تنها سرهایشان به سمت یکدیگر متمایل است.

این بار هنگام صحبت با دیگران دقت کنید تا بدانید که وقتی تنه شما کمی به سمت مخاطب شما نزدیک می شود بر صمیمیت گفتگوی شما تا چه حد اضافه می شود. اگر یک فرد بالغ هنگام صحبت با یک کودک کم سال به سوی او خم شود و از تفاوت قدی خود و آن کودک بکاهد، در برقراری ارتباط با او تغییر قابل ملاحظه ای ایجاد می شود، بنابراین به طور کلی می توان گفت به هنگام گفتگو با فرد مورد نظر خود اگر هر دو نشسته و یا ایستاده باشند ارتباط بهتری در این گفتگو ایجاد می شود تا اینکه یکی از طرفین نشسته و دیگری ایستاده باشد. در عین حال وقتی با فردی صحبت می کنید جهت شما کاملا رو به طرف او باشد.

۴) تکان دادن سر:

تکان دادن سر به معنای «آهان»، «بله» و «درسته» می باشد. این نشانه ها همگی علامت توجه ما به گفته های طرف مقابل هستند. حرکات سر می تواند نشانه احساسات ما باشد برای مثال ما با کج کردن سر به یک طرف علاقه مندی خود را نسبت به حرفهای طرف مقابل ابراز می کنیم. پائین انداختن سر می تواند نشانه غمگینی و گاهی عدم تائید حرف دیگران باشد. به طور کلی ما با تکان دادن سر تمایلمان را به ادامه صحبت مخاطب نشان می دهیم.

۵) حالات چهره:

چهره اطلاعات فراوانی در خصوص حالات هیجانی دیگران به ما می دهد. هر هیجانی در ناحیه خاصی از صورت ظاهر می شود. در هنگام خشم ابروها را پائین می بریم، بالا کشیدن یک یا هر دو ابرو می تواند نشانه تعجب یا نگرانی باشد برای اینکه دقیقا متوجه شویم، لازم است موضوع صحبت و موقعیتی که در آن گفتگو می شود را نیز در نظر بگیریم. در هنگام عصبانیت لبها را روی هم می فشاریم و در هنگام غم و اضطراب لبها را جمع می کنیم. خمیازه کشیدن به معنای خستگی است. لبخند علاوه بر اینکه مهربانی و تفاهم را منتقل می سازد، گاهی ممکن است نشانه تحقیر و تمسخر باشد، تعبیر آن بستگی به ویژگی های محیط مثل رفتارهای دیگر فرد، در حین گفتگو دارد.

۶) ژست:

ژست شامل حرکات ظریف برخی از بخش های بدن مثل حرکات دست ها، بازوها و صورت است. وقتی از ژستها استفاده می کنیم موضوع صحبتمان قابل فهم تر است. با حرکات دست در حین صحبت می توانیم حالات هیجانی را هم منتقل سازیم مثلا شخصی که مدام دستهایش را به هم می پیچد، با ساعت و یا لبه های لباسش بازی می کند در واقع حالت درونی اضطراب را نشان می دهد. در جدول زیر حرکات خاصی که به طور روزمره مورد استفاده اند و معنای خاصی دارند، نوشته شده است.

منـــابع:
سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش
گروه علوم تجربی
پژوهشکده
نوع مطلب : تجربه موفق تدریس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 23 مرداد 1396 04:52 ب.ظ
My brother suggested I might like this web site.
He was entirely right. This post truly made my day.
You cann't imagine simply how much time I had spent for this info!
Thanks!
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:05 ق.ظ
Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it very difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but
I can figure things out pretty fast. I'm thinking about
making my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
Appreciate it
شنبه 18 بهمن 1393 03:42 ب.ظ
چطوری عزیزم؟ خوبی؟ تبادل لینک می کنی؟
رخشان نیاباشه حتما
شنبه 18 بهمن 1393 03:36 ب.ظ
دوستم من وبلاگت را می خوام لینک کنم به سایتم چون وبلاگت را دوست داشتم پس لطفا به وبلاگ من هم سر بزن
رخشان نیاممنون از بازدید شما
شنبه 18 بهمن 1393 02:09 ب.ظ
از تصادف جان سالم به در برده بود و می گفت :
زندگی اش را مدیون ماشین گران قیمتش است ...
و خدا همچنان لبخند می زد ..

سلام
پیش من هم بیاین خوشحال میشم
رخشان نیاچشم حتما
شنبه 18 بهمن 1393 02:09 ب.ظ
از تصادف جان سالم به در برده بود و می گفت :
زندگی اش را مدیون ماشین گران قیمتش است ...
و خدا همچنان لبخند می زد ..

سلام
پیش من هم بیاین خوشحال میشم
شنبه 18 بهمن 1393 02:05 ب.ظ
سلام بر شما
در روایتی از امام علی‌(علیه‌السلام) آمده است که تجربه برتر از علم است. ولی متاسفانه ما خیلی از تجربیات یکدیگر استفاده نمیکنیم؛ گاهی منیت و تکبرمان اجازه نمی‌دهد و گاهی هم ملاحظات حزبی و باندی مانع این کار میشود. این در حالی است که شخص زرنگ، شخصی است که با استفاده از تجربه دیگران، مجبور نباشد دوباره از صفر شروع کند بلکه با استفاده از تجربه،در همان ابتدای راه، فرسنگها جلوتر باشد.
موفق باشید
رخشان نیاممنون از توضیح خوبتون
شنبه 18 بهمن 1393 01:56 ب.ظ
از تصادف جان سالم به در برده بود و می گفت :
زندگی اش را مدیون ماشین گران قیمتش است ...
و خدا همچنان لبخند می زد ..

سلام
پیش من هم بیاین خوشحال میشم
شنبه 18 بهمن 1393 01:53 ب.ظ
از تصادف جان سالم به در برده بود و می گفت :
زندگی اش را مدیون ماشین گران قیمتش است ...
و خدا همچنان لبخند می زد ..

سلام
پیش من هم بیاین خوشحال میشم
شنبه 18 بهمن 1393 01:48 ب.ظ
خیلی جالب بود موفق باشید
رخشان نیاممنون که به من سر زدید.
شنبه 18 بهمن 1393 01:43 ب.ظ
از تصادف جان سالم به در برده بود و می گفت :
زندگی اش را مدیون ماشین گران قیمتش است ...
و خدا همچنان لبخند می زد ..

سلام
پیش من هم بیاین خوشحال میشم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :